تاریخچه دانشگاه


دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز از سال 1376 در ساختمان های تاریخی و از رمق اقتاده کارخانه چرم سازی خسروی واقع در میدان حکیم نظامی با مساحت 36000 متر مربع که در حال حاضر به 125000 متر مربع و ده خانه قدیمی در محله مقصودیه تبریز به مساحت 8000 مترمربع که در حال حاضر 22000 متر مربع می باشد که اکثریت رشته های این دانشگاه برای اولین بار در کشور تاسیس و پذیرش دانشجو نموده است راه اندازی و با پیگیری های ایشان به گونه ای زیبا مرمت ، مقاوم سازی و بازسازی شده اند و اکنون بالغ بر 2000 دانشجو و حدود 1400  دانش آموخته  دارد    با همت و تلاش بی وقفه ریاست محترم دانشگاه، سیاست توسعه فیزیکی دانشگاه در راستای توسعه فضای علمی و فرهنگی کلان شهر تبریز در حال تداوم است.

بافت تاریخی دانشگاه:
از دیگر رسالت های مهم دانشگاه هنر اسلامی تبریز می توان به حفظ، مرمت و احیای برخی از بنا های تاریخی کلان شهر تبریز اشاره کرد به همین منظور دانشگاه در جهت توسعه فضای فیزیکی با خرید ابنیه ها و خانه های قدیمی نسبت به مرمت آنها اقدام نموده و عملا وظیفه خود را در قبال احیای این ابنیه ها انجام داده و سپس آنجا را برای دانشکده و برگزاری کلاس های آموزشی مورد استفاده قرار می دهد.
 پردیس مرکزی دانشگاه که قبلا کارخانه چرم سازی خسروی بود اولین کارخانه ی راه اندازی شده در تاریخ صنعت ایران است که در سال 1312تاسیس شده است. ژنراتور برق این کارخانه، اولین ژنراتور تاریخ صنعتی ایران است که در سال 1935 میلادی در شهر لینینگراد روسیه ساخته شده است و نوع شش سیلندر دیزلی آن تولید برق بخشی از شهر تبریز را برعهده داشته است که توسط دانشجویان گروه مرمت آثار تاریخی و باستان سنجی در سال 1392پاکسازی و حفاظت شده و در سلف تغذیه دانشجویان و مجموعه ورزشی دانشگاه  قرار دارد.
معرفی دانشگاه هنر اسلامی تبریز
 
دانشگاه هنر اسلامی تبریز به دنبال فرمایشات مهم مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون هنراسلامی پس از تصویب شورای گسترش آموزش عالی در ساختمان های اهدایی معظم له (کارخانه سابق چرم خسروی)، در سال مزین به نام امام علی(ع) (1378) تاسیس شد.

دانشگاه تخصصی :
دانشگاه هنر اسلامی تبریز دارای دانشکده های تخصصی در حوزه هنر بوده و اکثر رشته های موجود در این دانشگاه برای اولین بار در سطح کشور راه اندازی شده است. در راستای رفع نیازهای تخصصی، کاربردی و مهارتی دانشجویان، کارگاه های تخصصی و مجهز در دانشکده های دانشگاه راه اندازی شده است.

دانشکده ها، مقاطع و رشته های تحصیلی ؛
جهت مشاهده جزییات رشته ها، مقاطع تحصیلی مندرج در مقابل هر دانشکده را انتخاب فرمائید.

 
دانشکده معماری وشهرسازی  کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
دانشکده هنرهای صناعی اسلامی کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
دانشکده هنرهای کاربردی کارشناسی کارشناسی ارشد  
دانشکده طراحی اسلامی کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
دانشکده فرش کارشناسی کارشناسی ارشد   
دانشکده چند رسانه ای کارشناسی کارشناسی ارشد  

 دانشگاه هنر اسلامی تبریز در سیاست های خود به ارتباط دانشجو با هنرهای سنتی و شکوفا نمودن استعدادهای درخشان، تربیت دانشجویان فرهیخته و توجه به کار و کارآفرینی اهمیت خاص داده و مطمئن بود با همکاری و همیاری اساتید محترم، کارکنان شریف و دانشجویان عزیز بعنوان دانشگاهی کارآفرین با سیستم اداری کاملا الکترونیکی بهتر و پر بار تر به ایفای نقش بپردازد. در این زمینه طوری برنامه ریزی شده است که دانشجویان بتوانند در طول هفته بصورت یک در میان یک روز در کلاس درس حضور داشته باشند و روز دیگر آموخته های خود را در عرصه کار و تولید ارائه نمایند.
 
اولین دانشگاه نسل سوم (کارآفرین در حوزه هنر)
 
در تقسیم‌بندی دانشگاه ها می‌توان دانشگاه‌ها را نسل اول (آموزش‌ محور ) ، دوم (پژوهش محور ) و سوم (کارآفرین) بیان کرد که این دانشگاه در کنار انجام ماموریت‌های آموزش و پژوهش با نگاهی ویژه به کارآفرینی در حوزه هنرهای صناعی اسلامی در سطح آکادمیک نسبت به تجهیز و راه اندازی کارگاه های متعدد کارآفرینی هنر توسط دانشجویان اقدام کرده و خود را به عنوان اولین دانشگاه نسل سوم (کارآفرین در حوزه هنر) مطرح کرده است.
برای رقابت با هنرمندان مسلمان سایر کشورها دانش آموختگان توانمند دانشگاه با نوآوری و خلاقیت، محصولات هنری خود را بصورت حرفه ای در کارگاه های کارآفرینی دانشگاه تولید کرده و به فروش می رسانند. دانشگاه در گامی دیگر برای تعامل دانشجویان با هنرمندان جامعه و آموزش های حرفه ای و تبادل تجربیات و حمایت از کارآفرینان و شاغلین خصوصی مشاغل خانگی و هنری در ساختمان شماره یک پردیس،  نمایشگاه دائمی فروش محصولات هنری را با مشارکت هنرمندان استان فراهم کرده تا زمینه عملی فروش محصولات ایشان محقق شود و ضمناً دانشجویان بتوانند در نمایشگاههای سایر کشورها شرکت نمایند.

 

تبریز - خیابان آزادی - میدان حکیم نظامی - دانشگاه هنر اسلامی تبریز

کد پستی : 5164736931   تلفن : 35297102 - 35418134-041   دورنگار :35412140-041

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.