تاریخچه دانشگاه

دانشگاه هنر اسلامی تبریز مولود انقلاب

 دانشگاه هنر اسلامی تبریز پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون هنر اسلامی شکل گرفت و پس از تصویب شورای گسترش آموزش عالی در ساختمان های اهدایی معظم له (کارخانه سابق چرم خسروی)، در سال مزین به نام امام علی(ع) (1378)  تاسیس شد.
از سال 1376 به بعد و در روند سیاست توسعه فیزیکی دانشگاه در راستای گسترش فضای علمی و فرهنگی کلان شهر تبریز  و با نظر به یکی از رسالت های مهم دانشگاه مبنی بر حفاظت، مرمت و احیای بناهای تاریخی  اهدایی مقام معظم رهبری ساختمان های تاریخی و از رمق افتاده کارخانه چرم سازی خسروی (با مساحت اولیه 36000 متر مربع و مساحت کنونی125000 متر مربع) و ده خانه قدیمی در محله مقصودیه تبریز(به مساحت اولیه  8000 مترمربع و مساحت کنونی22000 متر مربع)  در طول دو دهه اخیر با همت و تلاش بی وقفه ریاست محترم دانشگاه، به گونه ای زیبا مرمت، مقاوم سازی و احیا گردیده  و در اختیار دانشکده های برای انجام فعالیت های علمی اموزشی و پژوهشی قرار گرفته است. 
 تصاویری از فرایند تغییر کاربری و احیا بنای تاریخی چرم سازی خسروی و تبدیل آن به پردیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز

دانشگاه تخصصی
از جمله نکات جالب توجه در رابطه با دانشگاه هنر اسلامی تبریز آن است که اکثریت رشته های این دانشگاه برای اولین بار در کشور راه اندازی شده  و اقدام به پذیرش دانشجو نموده اند. دانشگاه هنر اسلامی تبریز اکنون بالغ بر 2000 دانشجو و حدود 1400  دانش آموخته  دارد  همچنین این دانشگاه در راستای رفع نیازهای تخصصی، کاربردی و مهارتی دانشجویان، کارگاه های تخصصی و مجهزی در دانشکده های مختلف راه اندازی نموده است.  دانشگاه هنر اسلامی تبریز در سیاست های خود به ارتباط دانشجو با هنرهای سنتی و شکوفا نمودن استعدادهای درخشان، تربیت دانشجویان فرهیخته و توجه به کار و کارآفرینی اهمیت خاص داده و مطمئن بود با همکاری و همیاری اساتید محترم، کارکنان شریف و دانشجویان عزیز بعنوان دانشگاهی کارآفرین به ایفای نقش بپردازد. برنامه ریزی آموزشی دانشگاه به نحوی است که دانشجویان بتوانند در طول هفته به صورت یک در میان یک روز در کلاس درس حضور داشته باشند و روز دیگر آموخته های خود را در عرصه کار و تولید ارائه نمایند.

دانشکده ها، مقاطع و رشته های تحصیلی ؛
جهت مشاهده جزییات رشته ها، مقاطع تحصیلی مندرج در مقابل هر دانشکده را انتخاب فرمائید.

 
دانشکده معماری وشهرسازی  کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
دانشکده هنرهای صناعی اسلامی کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
دانشکده هنرهای کاربردی کارشناسی کارشناسی ارشد  
دانشکده طراحی اسلامی کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
دانشکده فرش کارشناسی کارشناسی ارشد   
دانشکده چند رسانه ای کارشناسی کارشناسی ارشد  


اولین دانشگاه نسل سوم (کارآفرین در حوزه هنر)
در تقسیم‌بندی دانشگاه ها می‌توان دانشگاه‌ها را نسل اول (آموزش‌ محور )، دوم (پژوهش محور ) و سوم (کارآفرین) بیان کرد که این دانشگاه در کنار انجام ماموریت‌های آموزش و پژوهش با نگاهی ویژه به کارآفرینی در حوزه هنرهای صناعی اسلامی در سطح آکادمیک نسبت به تجهیز و راه اندازی کارگاه های متعدد کارآفرینی هنر توسط دانشجویان اقدام کرده و خود را به عنوان اولین دانشگاه نسل سوم (کارآفرین در حوزه هنر) مطرح کرده است.
برای رقابت با هنرمندان مسلمان سایر کشورها دانش آموختگان توانمند دانشگاه با نوآوری و خلاقیت، محصولات هنری خود را بصورت حرفه ای در کارگاه های کارآفرینی دانشگاه تولید کرده و به فروش می رسانند. دانشگاه در گامی دیگر برای تعامل دانشجویان با هنرمندان جامعه و آموزش های حرفه ای و تبادل تجربیات و حمایت از کارآفرینان و شاغلین خصوصی مشاغل خانگی و هنری در ساختمان شماره یک پردیس،  نمایشگاه دائمی فروش محصولات هنری را با مشارکت هنرمندان استان فراهم کرده تا زمینه عملی فروش محصولات ایشان محقق شود و ضمناً دانشجویان بتوانند در نمایشگاههای سایر کشورها شرکت نمایند.

 

تبریز - خیابان آزادی - میدان حکیم نظامی - دانشگاه هنر اسلامی تبریز

کد پستی : 5164736931   تلفن : 35297102 - 35418134-041   دورنگار :35412140-041

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.