تاریخ : پنجشنبه 20 شهريور 1399
کد 1737

برگزاری آیین ملی نکوداشت سالگرد شهادت آیت الله سید اسدالله مدنی

آیین ملی نکوداشت سالگرد شهادت آیت الله سید اسدالله مدنی با پیام حضرت آیت الله العظمی سبحانی در سالن بعثت دانشگاه هنر اسلامی تبریز آغاز شد.
آیین ملی نکوداشت سالگرد شهادت آیت الله سید اسدالله مدنی همزمان با سالروز شهادت آن اسوه ایمان و تقوا، امروز پنجشنبه  ۲۰ شهریور با حضور ائمه جمعه استان ، روسای دانشگاه های استان آذربایجان شرقی و مسئولین استانی با سخنرانی و خیرمقدم رییس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان  و با پیام حضرت آیت الله العظمی سبحانی در سالن بعثت دانشگاه هنر اسلامی تبریز شروع شد.
گفتنی است این همایش با همکاری بنیاد فرهنگی هنری شهید مدنی ، صدا و سیمای مرکز آذربایجانشرقی و دانشگاه های استان شکل گرفت و با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا، با رعایت پروتکل های اعلامی وزارت بهداشت و بصورت مجازی و آنلاین برگزار گردید.

خودساخته ای که جامعه سازی کرد
◼️ نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت؛ شهید محراب حضرت آیت الله مدنی به تهذیب نفس و تقوا بسیار اهمیت می‌داد و معتقد بود پیروزی بر دشمنان و طاغوتیان زمان در گرو اصلاح نفس و خودسازی است.

 نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم، ضمن سخنانی ایراد فرمودند نقش روحانیون در مبارزه با استکبار اظهار کرد: این میرزا محمدتقی شیرازی بود که انگلیس را از عراق بیرون راند و آیت‌الله مدرس، وثوق‌الدوله را به واسطه‌ی یک پیمان بیرون انداخت، اما امروز جامعه از نعمت بزرگی برخوردار است، باید خط انقلاب را با آگاهی مردم و در سایه رهبری بی‌نظیر و اطاعت از مقام معظم رهبری حفظ کنیم.
وی با اشاره‌ی مختصر به تاریخچه‌ی زندگی شهید مدنی، بیان کرد: شهید آیت الله مدنی در آغاز جوانی برای کسب علم و کمال زادگاهشان را ترک و به شهر مقدس قم عظیمت کرده و با وجود مشکلات فراوان ناشی از فوت پدر و استبداد رضاخانی با پشتکار بسیاری که داشتند به تحصیل علوم دینی پرداخته و پس از بهره‌گیری از محضر استادان بزرگی مانند آیت‌الله حجت کوه کمری و آیت‌الله خوانساری و حضور در حلقه‌ی درس عرفان حضرت امام خمینی ‌(ره) به نجف اشرف هجرت کردند.
 وی اضافه کرد: دیری نپایید که شهید مدنی در کنار تحصیلات عالی خودشان در سطوح گوناگون از استادان معروف حوزه علمیه نجف شده و توانستند از مراجع بزرگی مانند آیت‌الله حکیم حجت کوه کمری و خوانساری اجازه‌ی اجتهاد بگیرند، آن شهید از مجاهدان غیوری است که نخستین فعالیت سیاسی و اجتماعی خودشان را با فرقه‌های مختلف و منحرف در آذرشهر آغاز کردند.
امام جمعه تبریز اضافه کرد: با نگرشی به تاریخ در میابیم که همه‌ی علما و بزرگان دین برای تشکیل حکومت دینی از هیچ فعالیتی دریغ نمی‌کردند، آن مبارزه نستوه، تمام عمرش را در راه ترویج اسلام و مبارزه با رژیم فاسد طاغوت گذراند و با زبان گویایی که داشت برای مردم آگاهی می‌داد و با مسافرت‌های تبلیغی که به داخل و شهرهای مختلف و خارج از کشور داشتند، چهره منفور طاغوت را برای همگان آشکار کرده و برای حفظ دین مقدس اسلام هیچ هراسی از شهادت نداشتند.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در ادامه بیان کرد: با نظر به چهره‌های درخشان انقلاب اسلامی ایران به این نکته مهم دست می‌یابیم که آن‌ها در طول زندگیشان به فکر اسلام و احیای اسلام ناب محمدی بودند و برای رسیدن به این هدف از نثار جانشان پروا نمی‌کردند، آیت الله مدنی از جمله این مبارزان خستگی ناپذیر بود که با انجام سفرهای تبلیغی و همکاری با گروه فداییان اسلام به رهبری نواب صفوی و تحمل رنج های تبعید و زندان ضربه سهمگینی را بر پیکره‌ی پوسیده طاغوت زده و با نثار جان خویش درخت تنومند انقلاب را آبیاری کرد.
وی ادامه داد: یاد مهربانی‌های شهید مدنی نه تنها در آذربایجان شرقی و شهر آذرشهر، بلکه در همدان، لرستان و استان فارس هم فراموش نمی‌شود، پس از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل، این یار دیرینه امام که پرچم مبارزه را آنی بر زمین نگذاشته بود، در راه مبارزه با طاغوت از سنگری به سنگری دیگر حرکت می‌کرد و فصل دیگری از مبارزاتش برای پیروزی انقلاب شکوهمند ایران را آغاز کرد.
وی اظهار کرد: پارسایی آیت الله مدنی در موقعیت‌های مختلف فراموش نمی‌شود. سادگی و زهد و مبارزه ایشان با زندگی اشرافی با عملشان هیچ وقت فراموش نمی‌شود، زندگی ساده ایشان، توطئه‌های دشمنان را برای تخریب شخصیت این عالم برجسته نقش برآب کرد.
نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به برخی ویژگی‌های شهید آیت‌الله مدنی، گفت: هنگامی که از قیامت سخن می‌گفت، چنان می‌گریست که گویی صدای محشر و عظمت آن را می‌بیند، او خودساخته‌ای بود که جامعه سازی کرد و به تهذیب نفس و تقوا بسیار اهمیت می‌داد و معتقد بود پیروزی بر دشمنان و طاغوتیان زمان در گرو اصلاح نفس و خودسازی است.
وی متذکر شد: اگر نفسمان اصلاح نشود، پیروزی به هر حدی که برسد، چاره‌ی دردهای ما را نخواهد کرد. ولایتمداری، اتحاد و انسجام و رعایت موازین اسلامی در فعالیت‌های سیاسی از جمله ویژگی‌های شهید مدنی بود.
وی در خاتمه، گسترش عدالت اجتماعی، اجرای مفاد قانون اساسی، استقلال اقتصادی و جلوگیری از اسراف و ترویج مصرف داخلی را از موارد مورد تاکید شهید آیت الله مدنی عنوان کرد.
در این همایش حجت الاسلام والمسلمین دکتر آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز ، دکتر آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و بصورت ویدئو کنفراس پیام حضرت آیت الله حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه های علمیه  ضمن معرفی خصایص و فضلیت های اخلاقی این شهید محراب به توصیف خاطره پرداختند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شروع و حین اجرای همایش دانشجوی دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز آقای احمدرضا قایم امیری مشغول تکمیل تمثال شهید مدنی با شیوه نگارگری بودند که در پایان همایش توسط دکتر محمدعلی کی نژاد رییس دانشگاه هنر اسلامی تبریز به امام جمعه محبوب کلان شهر تبریز اهدا گردید.
همچنین به علت مصادف شدن این همایش با ایام محرم، از مداح اهل بیت عصمت و طهارت حاج مهدی خادم آذریان دعوت بعمل آمده بود که با حضور خود در این همایش و مداحی، فضایی معنویی و خاطره انگیزی را رقم زدند.
 رونمایی از سردیس شهید مدنی ، کتاب اندیشه و جلوه های اخلاقی شهید محراب آیت الله اسدالله مدنی، کتاب مهاجر فی سبیل الله ویژه نامه شهید محراب آیت الله اسدالله مدنی، برش فرش قرآنی عشق با خط استاد احمد نیریزی توسط میهمانان مدعو از برنامه های جنبی و پایانی همایش بود.
بعد از همایش میهمانان از آثار خانه دانشگاه ، موزه هنرمندان جهان اسلام، نمایشگاه دائمی محصولات هنری دانش آموختگان دانشگاه هنر اسلامی تبریز و هنرمندان تبریز بازدید نمودند.

 
«« اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم. نثار روح شهید آیت الله مدنی »»
 
قرائت پیام حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی به مناسبت آیین ملی نکوداشت سالگرد شهادت آیت الله سید اسدالله مدنی
توسط دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه هنر اسلامی تبریز حضرت حجت الاسلام والمسلمین شربیانی

 گزارش تصویری آیین نکوداشت سالگرد شهادت آیت الله سید اسدالله مدنی ؛

تبریز - خیابان آزادی - میدان حکیم نظامی - دانشگاه هنر اسلامی تبریز

کد پستی : 5164736931   تلفن : 35297102 - 35418134-041   دورنگار :35412140-041

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.